2015北京国际电子音乐节 | List of Winners of the 11th MUSICACOUSTICA-BEIJING 2014Composition Competition
北京国际电子音乐节是中国目前最具影响力的大型国际性现代音乐专业活动之一。音乐节以不同风格和多种样式的电子音乐-计算机音乐系列演出为主体,以电子音乐的系列讲学为重要内容,并以学术性电子音乐和应用性电子音乐的平行进行为特点,兼顾了二者的平衡发展。
电子音乐; 计算机音乐; 中央音乐学院
16245
post-template-default,single,single-post,postid-16245,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.5,wpb-js-composer js-comp-ver-4.5.2,vc_responsive
 

List of Winners of the 11th MUSICACOUSTICA-BEIJING 2014Composition Competition


Group A:Academic electroacoustic Music; – For young composers under 30

The First Prize
Works: Sublimation of crystal
Composer: Mengjie Qi (Central Conservatory of Music))

The Second Prize
Works: Tea horse paper
Composer: Lanqing Ding (Shanghai Conservatory of Music)

Works: Fluctuation
Composer: Yingrong Chen (National Institute of transportation)

The Third Prize
Works: Pear of unrequited love
Composer: Yongbing Dai (Wuhan Conservatory of Music)

Works: SET
Composer: lingxuan Feng (National Institute of transportation)

Works: Phantom and shadow
Composer: Xinxing Lu (Nanchang University)

Award of Excellence
Works: Charm
Composer: Jie Cao (Wuhan Conservatory of Music)

Works: Listen to the bell
Composer: Yu Shi (National Transportation University)

Works: Butterfly Effect
Composer: Abudushalamu·Yikeshan (Shanghai Conservatory of Music)

Works: Weakness lends wings to rumours
Composer: Fan Jin (Central Conservatory of Music)

Group B: Music of electroacoustic music with live instrument(s) and/or voice

The First Prize
Works: Lotus surface
Composer: Chaolan Xu (Wuhan Conservatory of Music)

The Second Prize
Works: Dream shadow II
Composer: Chaolan Xu (Wuhan Conservatory of Music)

Works: Ghost movie sub
Composer: Yingrong Chen (National Institute of transportation)

Works: Shadow
Composer: Yu Shi (National Transportation University)

The Third Prize
Works:
Composer: Lingxuan Feng (Tai Wan)

Works: Color dance
Composer: Fan Jin (Central Conservatory of Music)

Works: The scenery in the kaleidoscope
Composer: Yulin Li (Central Conservatory of Music)

Works: Beyond The Eternal Chaos
Composer: Fu tian tuo ren (Central Conservatory of Music)

Award of Excellence

Works: Serpent
Composer: Yewei Wang (Central Conservatory of Music)

Works: Hu Lei
Composer: Lu Yu (Central Conservatory of Music)

Works:drama II
Composer: Jian Qin (Xinghai Conservatory of Music)

Group C: Multimedia Music of electroacoustic music and video (original video, cooperators permitted)

The First Prize
Works: SAHARA
Composer: Yuman Liang (Central Conservatory of Music)

The Second Prize
Works: Revive
Composer: Yewei Wang (Central Conservatory of Music)

Works: Seng Po luo
Composer: Yulin Li (Central Conservatory of Music)

Works: Shadow
Composer: Shijie Wang (Shanghai Normal University)

The Third Prize
Works: Waiting for the Phoenix
Composer: Yewei Wang (Central Conservatory of Music)

Works: Light
Composer: Yunze Mu (Central Conservatory of Music)

Award of Excellence
Works: Fenmo Life·Love
Composer: Yongbing Dai (Wuhan Conservatory of Music)

Works: Cup of soul
Composer:Yi Jiang(Wuhan Conservatory of Music)

Works: Mr.Bottle
Composer: Jian Wang (Nanjing Arts Institute)

Works: Life and growth in nature·Meditation
Composer: Yongbing Dai (Wuhan Conservatory of Music)

Group D:MIDI/Electronic Music

The First Prize
Works: Green Snake
Composer: Yuming Sun (Central Conservatory of Music)

The Second Prize
Works: Giant tree kingdom
Composer: Jiacheng Ding (Central Conservatory of Music)

Works: Companion line
Composer: Jialu Feng (Central Conservatory of Music)

The Third Prize
Works: Wizard wonderful night
Composer: Lu Lin (Communication University of China)

Works: Convulsive
Composer: Pengcheng Rao (Central Conservatory of Music)

Works: The new
Composer: Xiaodi Xu (Communication University of China)

Works: Emergency call
Composer: Jialu Feng (Central Conservatory of Music)

Award of Excellence
Works: Cassiopeia
Composer: Yihang Lin (Central Conservatory of Music)

Works: Fiona Knights
Composer: Yaqiu Liu (Central Conservatory of Music)

Works: Water wave
Composer: Jian Qin (Xinghai Conservatory of Music)

Works: Stone Streamer
Composer: Boli Qi (Central Conservatory of Music)

Works: Xi Dan
Composer: Xiangzhou Lin (Central Conservatory of Music)